Sosyal Sorumluluk Projeleri Gençlere Neler Kazandırır?

0
49
Sosyal sorumluluk, bireylerin organize halde topluma faydaya yönelik hareket etmesi olarak tanımlanabilir. Sosyal sorumluluk projeleri, kâr veya benzer kişisel çıkar amacı gütmeksizin yürütülür. Sivil toplum örgütleri, işletmeler ve okullar aracılığıyla yürütülen bu projelere görevli olarak katılanların büyük bir çoğunluğunu gençler oluşturuyor. Elbette bu projelere hangi açıdan olursa olsun dahil olmak gençlere çok şey katıyor.

Gelin, toplum için de pek çok fayda sağlayan bu projelerin gençlere neler kazandırdığına bir bakalım.

Sorumluluk Almayı Öğretir

Sosyal sorumluluk isminden de anlaşılacağı gibi sorumluluk ve özenle yürütülür. Bu projeleri kapsamlı bir organizasyon gerektiren çalışmalardır. Herkesin bir işin ucundan tutması, günlük hayatında karşılaşmayacağı sorumlulukları taşıması gerekir. Bu yükün altına girmek gençler için sorumlu birer yetişkin olma yolunda büyük bir adımdır.

Geniş Bir Perspektif Sağlar

Sosyal sorumluluk projeleri genellikle gençlerin içinde bulunduğu sosyal ve kültürel çevreden uzak çevreleri kapsar. Böylece “farklılık” kavramı gençlerin hayatında ayrı bir yer edinir. Bu projelerde görev alan gençler, dünyaya farklı bir gözle bakmayı öğrenir. En nihayetinde yaşam, deneyim demektir ve farklı çevrelere girip çıkmak bu deneyimi olabildiğince verimli yaşama fırsatı verir.

Sosyal sorumluluk sayesinde kazanılan bu geniş perspektifin bir yüzü de yaratıcılık ve iletişim becerileridir. Farklı insanlarla etkileşime giren gençler hangi ortamlarda nasıl davranmaları gerektiğini gözleme fırsatı bulur.

Toplum Sorunlarına Karşı Duyarlılık Geliştirir

Sosyal sorumluluk projelerinin gençlere sağladığı en önemli fayda duyarlılık geliştirmesidir, desek yanılmış olmayız. Sosyal ve ekonomik eşitliğin sağlanmasına katkıda bulunmanın yollarından biri sosyal sorumluluk projeleri yürütmek. Böyle projelere dahil olmak da gençler için bu yolun gönüllü olarak bir parçası olmak demek.

İçinde yaşadığı toplumu olumlu yönde dönüştürecek bir şeyler yaptığını hisseden gençler, toplumsal koşulları ve eşitsizlikleri değiştirmek için daha fazla çaba sarf edecektir. Bu gençler, böyle projeler sayesinde etraflarında olan bitenlere karşı farkındalık ve duyarlılık kazanır. Toplumsal eksiklikleri giderecek yapıcı eylemleri kendi kişisel hayatlarına da geçirirler.

Yardım etmek, faydalı işlerin bir parçası olmak tatmin eden bir duygudur. Bu duyarlılığı geliştiren gençler daha huzurlu bir iç dünyasına sahip olurlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here