1995’te kurulmuş olan ICF Global’in (Uluslararası Koçluk Federasyonu) amacı, profesyonel koçluk sanatını, ilmini ve mesleğini ilerletmektir.

ICF, koçluk mesleğinin küresel liderliğini üstlenmiştir. Koçluk mesleği standartlarını belirler ve bağımsız unvanlama sistemi sağlayarak dünyanın birçok yerinde hizmet veren koçlar ile koçluk mesleğine hizmet eder.

ICF’in tüm dünyada tanınmasının ve kabul görmesinin nedenlerini söyle özetleyebiliriz;

 • Tüm dünyada koçluk mesleğine belli bir kalite standardı getirmeyi amaçlayan ICF Temel Koçluk Yetkinliklerini tanımlamıştır;
 • Üyelerini küresel bir koçluk topluluğunda birleştirmektedir;
 • Koçluk Mesleğinde gözetilmesi önerilen profesyonel, etik kural ve standartlar oluşturmuştur;
 • Uluslararası kabul görmüş bir unvanlama programı geliştirmiştir;
 • Yerel ICF Şubeleri aracılığıyla, iletişim ağı oluşturmayı kolaylaştıran fırsatları yaratmaktadır;
 • Koçluk araştırmaları yürütür ve bunları paylaşır;
 • Koç eğitim programları için kurallar ve standartlar oluşturmuştur ve eğitimlerin bu standartlar uyarınca unvanlanmasını sağlayan bir sistem geliştirmiştir;
 • Bölgesel ve uluslararası konferanslar düzenler;
 • Üyelerine fayda sağlayacak stratejik ve kaynak oluşturan ortaklıklar ve birliktelikler yaratır.

ICFin tanımı ile koçluk, koçluk alanların, kişisel ve profesyonel potansiyelleri en üst seviyeye çıkarmak için esinleneceği, düşündürücü ve yaratıcı bir ortaklıktır.

ICF, koçluğun toplumun bütünleyici bir parçası olacağına inanarak; ICF üyelerinin en yüksek kalitede profesyonel koçluğu temsil edeceği bir geleceği tasarlamaktadır.

VİZYONUMUZ

Koçluk, gelişen bir toplumun ayrılmaz bir parçasıdır ve her ICF Üyesi, en yüksek profesyonel koçluk kalitesini temsil eder.

MİSYONUMUZ

ICF, koçluk mesleğinin küresel ilerlemesine öncülük etmek için var.

TEMEL DEĞERLERİMİZ

ICF topluluğunun tüm bölümleri olarak aşağıdaki değerlere uymak konusunda ortaklaşa sorumluyuz:

 • DÜRÜSTLÜK: Hem koçluk mesleği hem de organizasyonumuz için en yüksek standartlara uyuyoruz.
 • İŞ BİRLİĞİ:İşbirliğine dayalı ortaklık ve ortak yaratılan başarı ile gerçekleşen sosyal bağlantılara ve topluluk yapısına değer veriyoruz.
 • SAYGI:Kapsayıcıyız ve Küresel paydaşlarımızın çeşitliliği ve zenginliğine değer veriyoruz. Standartlardan, politikalardan ve kaliteden ödün vermeksizin “önce insan” diyoruz.
 • MÜKEMMELLİK: Profesyonel koçluk kalitesi, yeterliliği ve yetkinliği için mükemmellik standartlarını belirleyip gösteriyoruz

ICF’in Stratejisi

ICF (Uluslararası Koçluk Federasyonu) önceliklendirilmiş kapsamlı bir stratejik plan doğrultusunda çalışır.

ICF, her yıl üyelerinin önemli gördüğü yıllık hedefleri gerçekleştirecek ve üyeleri için en iyi değeri üretecek şekilde hareket etmeye kendini adamıştır.

ICF Küresel Kurulu tarafından Ocak 2018’de onaylanan ICF’in 2018 Stratejik Planı, 2015-2017 stratejik planlama döngümüzün başında başlattığımız çalışmaya dayanmaya devam etmektedir. 2018 stratejik hedeflerini belirtmek için bir yıldız işareti (*) kullanılmıştır. Öncelikli alanlardan ikisi (Hedef 1 ve 2), 2018 için özel bir odaklanmaya sahiptir.

Stratejik Hedefler

 1. ICF Üyeleri profesyonel koçlukta mükemmelliği temsil eder. *
  2018 Odak:
  ICF, sınıfının en iyisi bir onaylama programı sunar. Bunu başarmak için ICF, sağlam standartları, yönetişim ve işletme prosedürlerini / yapısını ve sertifikalandırma programının tüm yönleri için başvuru sahibi gereksinimlerini araştırır, geliştirir, uygular ve iletir.
 2. ICF, en alakalı profesyonel koçluk organizasyonudur. *
  2018 Odak:
  Birleşik bir ICF dünya çapında sağlıklı ve gelişen yerel topluluklar yaratır ve sürdürür (ICF = küresel, bölgesel ve yerel).
 3. ICF en güçlü global markaya sahiptir.
 4. ICF profesyonel koçluğu teşvik eder.
 5. ICF, toplumsal değişim için koçluk uygulamasını teşvik eder.
 6. ICF, kurumun kapsamını ve etkisini genişletme planlarını geliştirir ve ilerletir. *

Not:ICF-ACC(Associate Certified Coach) ünvanıyla Acredite Koçluk Eğitimi devam etmektedir.